Strona Główna · Artykuły · Linki · Download Grudzień 15 2019 13:14:02
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Nowe krótki rys historyczny
Galeria
Historia
O nas
Statut OSP Nowe
Jak zostać druhem OSP
OSP Rychława
OSP Mały Komorsk
ZOSP przy PFM "Klose"
Zarząd Miejsko-Gminny ZOSP RP w Nowem
1 procent dla naszej OSP
Szukaj
Linki
Download
Mapa Gminy Nowe lokalizacja jednostek OSP
Kontakt
 
REKLAMA
 
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 103
Najnowszy Użytkownik: Marekgok
 
Partnerzy
 
Artykuły: Porady od i dla strażaka
POSTĘPOWANIE Z POSZKODOWANYM PO UTRACIE PRZYTOMNOŚCI
Na skutek zaburzeń świadomości człowiek może stracić orientację. Na ogół nie można nawiązać logicznego kontaktu słownego z ratowanym, nie reaguje on na bodźce zewnętrzne np. uciśnięcie ręki.

APARATY OCHRONY DRÓG ODDECHOWYCH
Aparaty powietrzne butlowe w połączeniu z dobraną maską są przeznaczone do izolowania dróg oddechowych przy pracy, ratowaniu lub ewakuacji osób poszkodowanych z atmosfery zanieczyszczonej substancjami szkodliwymi (gazy, pary, pyły) lub z atmosfery nie nadającej się do oddychania, w której zawartość tlenu może wynosić poniżej 17%. Podczas działania w rejonie awarii, w których mogą występować strefy skażeń trującymi substancji przemysłowych, bojowych środków trujących, substancji promieniotwórczych i środków biologicznych występującymi we wszystkich możliwych dla danego środka postaciach wpływających niszcząco na aparat i mogących spowodować zatrucia użytkownika przez skórę, aparat należy stosować w ukompletowieniu z gazoszczelną odzieżą ochronną i rękawicami ochronnymi.

BEZPIECZEŃSTWO POŻAROWE BUDYNKÓW MIESZKALNYCH I ZABUDOWAŃ GOSPODARCZYCH
Budynki za wyjątkiem mieszkalnych należy wyposażać w podręczny sprzęt gaśniczy (gaśnice). Ilość oraz rodzaj sprzętu za1eśy od rodzaju chronionego mienia oraz od powierzchni. Najczęściej spotykanym parametrem jest jedna gaśnica na 300 m2 powierzchni, dotyczy głównie różnego rodzaju warsztatów, magazynów oraz pomieszczeń handlowo - usługowych.

EWAKUACJA LUDZI
Wybuchające pożary są niekiedy tym tragiczniejsze, że ofiarami ich padają ludzie. Szybko rozszerzający się ogień, zadymienie, wysoka temperatura, wydzielające się w środowisku pożaru gazy toksyczne mogą zaatakować człowieka tak niespodziewanie, że samodzielne uratowanie się staje się niemożliwe. Człowiek może wówczas liczyć jedynie na pomoc z zewnątrz. Szybka interwencja straży pożarnej, przygotowanej do sprawnego przeprowadzenia ewakuacji może uratować niejedno życie.

GASZENIE POŻARÓW LASÓW
Porównując w danych statystycznych udział w walce z pożarami Państwowej Straży Pożarnej i sekcji ochotniczych straży pożarnych zauważamy, że zdecydowana przewaga sit i środków OSP nad PSP występuje podczas akcji ratowniczo-gaśniczych w lasach. Pożary te mają różny charakter. Wynika on z warunków atmosferycznych, pory roku, rodzaju drzewostanu i poszycia leśnego, z możliwości zauważenia pożaru i sprawnego zaalarmowania straży, jakości dróg dojazdowych itd.

GASZENIE POŻARÓW SAMOCHODÓW
Stosunkowo najmniej problemów stwarza gaszenie samochodów osobowych. Pojazdy te są nieduże, a konstrukcja wszystkich jest do siebie zbliżona. Nie ma więc problemów z przeprowadzeniem rozpoznania. Wystarczy rzut oka, aby stwierdzić, czy wewnątrz nie znajdują się zagrożeni ludzie.

GAŚNICE
Uzupełnienie symbolu gaśnicy stanowi informacja o ilości zastosowanego środka gaśniczego oraz informacja o grupach pożarowych materiałów palnych, które można gasić danym środkiem gaśniczym:

JAK POSTĘPOWAĆ W RAZIE POWODZI ?
Przed powodzią Dowiedz się w urzędzie gminy lub w komitecie przeciwpowodziowym, jakie jest zagrożenie powodziowe na Twoim terenie. - Zapoznaj się z mapami zalewów i zlokalizuj na nich swój dom

JAK POSTĘPOWAĆ W RAZIE POŻARU ?
Alarmowanie o niebezpieczeństwie 1. Powiadomić o pożarze osoby znajdujące się w sąsiedztwie lub obiekcie. 2. Telefonicznie (998 lub 112) lub w inny dostępny sposób powiadomić straż pożarną podając: . gdzie się pali: adres, nazwa obiektu, jak tam dojechać (gdy jest utrudniony dojazd np. zimą), na której kondygnacji;

JAK POSTĘPOWAĆ W RAZIE WYPADKU DROGOWEGO ?
Będąc świadkiem wypadku drogowego zabezpiecz miejsce zdarzenia. . miejsce wypadku, a także osoby udzielające pomocy możesz osłonić bryłą swojego pojazdu (musi mieć włączone światła awaryjne, a w warunkach nocnych światła mijania, które to oświetlą miejsce wypadku ).

KRAJOWY SYSTEM RATOWNICZO-GAŚNICZY (KSRG)
Krajowy System Ratowniczo - Gaśniczy (KSRG) - jest to zespół przedsięwzięć organizacyjnych, szkoleniowych, materiałowo-technicznych i finansowych, obejmujących prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych, miejscowych zagrożeń oraz skupiający w uporządkowanej wewnętrznie strukturze jednostki ochrony przeciwpożarowej w celu ratowania życia, zdrowia, mienia i środowiska.

LIKWIDACJA ROZLEWÓW OLEJOWYCH NA WODACH POWIERZCHNIOWYCH
Olej, który dostał się do wody rozprzestrzenia się po jej powierzchni z prędkością zależną od swojej lepkości oraz warunków zewnętrznych takich jak: siła wiatru, prędkość nurtu, wielkość akwenu, falowanie. Oleje o małej lepkości rozprzestrzeniają się szybko, natomiast oleje o dużej lepkości mają skłonność do łączenia się w skupiska bez nadmiernego rozprzestrzeniania się. Wiatr powoduje rozbicie plamy olejowej i powstanie lokalnych skupisk oleju przemieszczających się wolniej od cienkich filmów olejowych.

NUMER 112
Obowiązek wdrożenia w Polsce rozwiązań umożliwiających korzystanie z numeru 112 wynika z postanowień artykułu 26 Dyrektywy 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników (dyrektywa o usłudze powszechnej).

OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELI OBIEKTÓW W ZAKRESIE OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
Podstawowe regulacje w zakresie ochrony przeciwpożarowej określa ustawa o ochronie przeciwpożarowej z sierpnia 1991 roku. Normatyw ten obligatoryjnie nakłada obowiązek na wszystkich właścicieli, zarządców lub użytkowników w podstawowych tematach ochrony przeciwpożarowej.

PIANY GAŚNICZE I ŚRODKI PIANOTWÓRCZE
Pianę gaśniczą stosuje się do gaszenia pożarów ciał stałych i cieczy, nie reagujących z wodą. Nie można zatem gasić pianami pożarów związków glinoorganicznych, metali, karbidu i innych materiałów, które wchodzą w reakcję z wodą. Nie można też pian używać do gaszenia pożarów gazów, natomiast do pożarów cieczy polarnych stosuje się piany wytwarzane za pomocą środków pianotwórczych specjalnie do tego celu opracowanych.
 
Strona 1 z 3 1 2 3 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
Pogoda
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie