Strona Główna · Artykuły · Linki · Download Luty 20 2019 01:55:40
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Nowe krótki rys historyczny
Galeria
Historia
O nas
Statut OSP Nowe
Jak zostać druhem OSP
OSP Rychława
OSP Mały Komorsk
ZOSP przy PFM "Klose"
Zarząd Miejsko-Gminny ZOSP RP w Nowem
1 procent dla naszej OSP
Szukaj
Linki
Download
Mapa Gminy Nowe lokalizacja jednostek OSP
Kontakt
 
REKLAMA
 
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 103
Najnowszy Użytkownik: Marekgok
 
Partnerzy
 
WYJAZD W DOLINĘ WISŁY
W świąteczny czwartek 3 czerwca o godzinie 12.28 zostaliśmy wezwani na Mątawy celem wypompowania wzbierającej wody grożącej miejscowym podtopieniem. Nie wszystkim z nas udało się uczestniczyć do końca w procesji Bożego Ciała. Ale taki to już los strażaka ochotnika.
 
 
BOŻE CIAŁO - 3 czerwca 2010
Obchody świętą wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty z każdej z Ewangelii związane tematycznie z Eucharystią. Od lat nasi strażacy ochotnicy uczestniczą w procesji, dostępując zaszczytu towarzyszenia Najświętszemu Sakramentowi, asystując i trzymając nad Nim baldachim. Więcej zdjęć w czytaj więcej.
 
 
Wielkiej wody dzień 12 - Ostatni !
Wczorajszy dzień, był ostatnim dniem kontrolowania sytuacji na wale. Stan wody w Wiśle obniżał się do poziomu ostrzegawczego. Cały dzień pełniliśmy dyżur związany z koniecznością wypompowywania wód gruntowych, które mogły grozić miejscowymi podtopieniami do których niestety kilkakrotnie doszło. Wisła nie zagraża już bezpieczeństwu wału, dlatego tej nocy pierwszy raz od 12 dni nie było potrzeby strzeżenia wału przez noc. Dzisiaj poziom wody w rzece obniżył się poniżej stanu alarmowego/mniej niż 650 cm/. Nie oznacza to jeszcze całkowitego zakończenia naszych działań, ponieważ według prognoz znawców, analityków, jeszcze przez kilka dni mogą występować zjawiska związane z wypiętrzaniem poziomu wód gruntowych przed wałem, które mogą grozić podtopieniami. Pozostajemy zatem w stanie ciągłej gotowości. Zdjęcia przedstawiają stan wody w Wiśle krytycznego dnia 24 maja/po lewej/ i na chwilę obecną.
 
 
Informacja dotycząca udziału strażaków OSP i PSP w akcjach ratowniczych związanych z powodzią i podtopieniami w okresie 14 - 31 maja
W dniach 14 do 31 maja 2010 na terenie kraju odnotowano łącznie ponad 45.110 miejscowych zagrożeń, związanych głównie z likwidacją skutków opadów deszczu. Według niepełnych danych w ciągu 17 dni maja br. podczas działań powodziowych brało udział 235.000 strażaków OSP i PSP (w tym 170.610 członków OSP) oraz ponad 51.160 samochodów (w tym 33.670 samochodów OSP). Obrazuje to, jak wielki wysiłek pracy i poświęcenia dla dobra nas wszystkich wykonali druhowie ochotnicy i jak bardzo niezastąpieni stają się w sytuacjach kryzysowych.
 
 
Środa 2 czerwca -11 dzień alarmu powodziowego.
Poziom stanu Wisły się normuje, niestety wzrastające ciśnienie związane tym razem z opadaniem poziomu wody w rzece, powoduje wypiętrzanie się wód gruntowych przed wałem. Przez noc wału strzegli druhowie z Rychławy. Od godziny 8.00 sytuację w Dolinie Wisły monitorują strażacy z OSP Nowe. W związku z podnoszeniem się stanu wód w rozlewiskach, co jakiś czas zmuszeni jesteśmy do przepompowywania wody do rowów melioracyjnych. Sytuacja jest w pełni kontrolowana. Wisła przekracza jeszcze stan alarmowy o 30 cm. Do stanu ostrzegawczego, poziom wody musi opaść o około 130 cm. Wówczas, wszystko powinno wrócić już do normy.
 
 
Wtorek 1 czerwca 10 dzień wielkiej wody
Wisła nadal przekracza stan alarmowy, chociaż w ostatnich dniach jej poziom obniża się regularnie o około 30 cm na dobę. Niedzielno -poniedziałkowe opady deszczu spowolniły tę tendencję i spowodowały nieznaczny wzrost wody w oczkach przed wałem, gdzie wybijają wody gruntowe. Pilnujący obecnie wału druhowie z Nowego mówią jednak, że dzisiaj widać już jej odwrót także w tych miejscach. Do odwołania stanu zagrożenia powodzią, wał w dzień pilnowany będzie przez strażaków z Nowego, a straż nocną pełnić będą druhowie z Rychławy. Wczoraj najwięcej pracy mieliśmy na ul. Kniatek w Nowem, gdzie przez 3 godziny przepychaliśmy zapchaną studzienkę burzową, która nie zbierała deszczówki silnie wzbierającej z powodu ciągłego opadu deszczu. Jeżeli sytuacja z ostatnich dni się utrzyma, to być może już w czwartek Wisła nie będzie przekraczać w końcu stanu alarmowego na wysokości naszej gminy. Dzisiaj dokonaliśmy jednej interwencji w Mątawach, polegającej na wypompowaniu wody zbliżającej się do jednego z gospodarstw przy pomocy motopompy.
 
 
Na sesji o pożyczce na nasz nowy wóz bojowy.
Na tej samej Sesji podjęto również uchwałę w sprawie zaciągnięcia pożyczki przeznaczonej na zakup nowego wozu bojowego dla naszej jednostki.
 
 
Na sesji o rowach melioracyjnych
Dzisiaj na stronie BIP -Gmina Nowe opublikowano protokół z sesji Rady Miejskiej w Nowem z dnia 29 kwietnia 2010, podczas której Radni zajmowali się m.in. omówieniem objazdowego posiedzenia z dnia 22 kwietnia 2010, kiedy to dokonano lustracji urządzeń melioracyjnych w obrębie naszej gminy.Temat ten nabrał w tych dniach szczególnego znaczenia w związku z sytuacją jaka wytworzyła się podczas długotrwałego przechodzenia obecnej fali powodziowej przez nasze tereny Doliny Wisły zagrożone podtopieniami, a w najgorszym wypadku powodzią.
 
 
WYPADEK NA AUTOSTRADZIE
W niedzielny wieczór 30 maja o godzinie 21.47 zostaliśmy zadysponowania do zdarzenia drogowego na autostradzie A1 w miejscowości Gajewo. Na miejscu okazało się, że doszło do wypadku, w którym uczestniczył samochód osobowy jadący w kierunku Gdańska. Kierowca pojazdu nie zachował ostrożności i jadąc z nadmierną prędkością w strugach ulewnego deszczu stracił panowanie nad samochodem, dosłownie wyleciał z jezdni, wjechał na koronę wysokiego wału, z którego się stoczył do przydrożnego rowu. Do zdarzenia udały się: samochód ratownictwa technicznego i GCBA. W zdarzeniu uczestniczyli również druhowie z OSP w Warlubiu. Kierowca pojazdu na szczęście nie odniósł poważniejszych obrażeń.
 
 
Wiadomości z godziny 10.00 31 maja 9 dzień wielkiej wody
Całą noc wału strzegli druhowie z OSP w Rychławie. Padający ciągle deszcz powodował zagrożenie przybrania wody w rozlewiskach na polach uprawnych i przy zabudowaniach na długości miejscowości Tryl i Mątawy. Rzeczywiście, poziom już wyraźnie opadających od dnia wczorajszego wodnych podtopień, znowu się nieznacznie podniósł. Deszcz padający od 16 w niedzielę spowodował nasze dwie interwencje w Trylu i Mątawach. W Trylu trzeba było wzmocnić wcześniej ustawiony wał z workami z piaskiem, celem zlikwidowania kilku znalezionych w nim przecieków. W Mątawach za pomocą motopompy należało wypompować wodę niebezpiecznie wzbierającą i grożącą zalaniem posesji jednego z tamtejszych gospodarstw. Zadaniem na dzień dzisiejszy jest dalsze kontrolowanie wału, a przede wszystkim rozlewisk podtopieniowych przed wałem. Od godziny 8.00 kontrolę nad wałem przejęli druhowie z OSP w Nowem. Wisła cały czas systematycznie opada.
galeria
 
 
Informacja na godzinę 9.00 niedziela 8 dzień wielkiej wody
Przez całą noc wału pilnowali druhowie z OSP w Nowem. Wisła systematycznie opada, stan wału jest stabilny. Należy pamiętać, że chociaż od poniedziałkowej kulminacji tafla lustra wody obniżyła się o 80 cm, to jednak nadal przekracza stan alarmowy o ponad metr. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poziom wody w Wiśle obniży się poniżej stanu alarmowego w środę./ poniżej 650 cm/. Przez całą niedzielę do godziny 21.00 służbę na wale pełnić będą druhowie z OSP Nowe, a 12 godzinną straż nocną przejmą następnie druhowie z Rychławy. Obecnie strażacy pracują przy udrażnianiu przepustów, aby wybijająca się cały czas woda gruntowa, mogła spływać z zalanych pól. Jeżeli sytuacja będzie tego wymagać, rozpoczniemy budowę wałów z worków z piaskiem. Wód gruntowych nie da się powstrzymać, różnica poziomu terenu powoduje, że ciężar płynącej po wale i terenach rozlewiskowych Wisły wody, powoduje wzrost ciśnienia w podłożu gruntowym. W naszej Dolinie Wisły, teren przed wałem /zamieszkały z polami uprawnymi/ znajduje się o 2 metry niżej, od łąk zalewowych położonych za wałem w kierunku koryta Wisły. Przypominamy, że obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia i wjeżdżania na wał.
 
 
Strona 131 z 136 << < 128 129 130 131 132 133 134 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
Pogoda
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie