Strona Główna · Artykuły · Linki · Download Maj 22 2019 06:46:03
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Nowe krótki rys historyczny
Galeria
Historia
O nas
Statut OSP Nowe
Jak zostać druhem OSP
OSP Rychława
OSP Mały Komorsk
ZOSP przy PFM "Klose"
Zarząd Miejsko-Gminny ZOSP RP w Nowem
1 procent dla naszej OSP
Szukaj
Linki
Download
Mapa Gminy Nowe lokalizacja jednostek OSP
Kontakt
 
REKLAMA
 
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 103
Najnowszy Użytkownik: Marekgok
 
Partnerzy
 
Środa 2 czerwca -11 dzień alarmu powodziowego.
Poziom stanu Wisły się normuje, niestety wzrastające ciśnienie związane tym razem z opadaniem poziomu wody w rzece, powoduje wypiętrzanie się wód gruntowych przed wałem. Przez noc wału strzegli druhowie z Rychławy. Od godziny 8.00 sytuację w Dolinie Wisły monitorują strażacy z OSP Nowe. W związku z podnoszeniem się stanu wód w rozlewiskach, co jakiś czas zmuszeni jesteśmy do przepompowywania wody do rowów melioracyjnych. Sytuacja jest w pełni kontrolowana. Wisła przekracza jeszcze stan alarmowy o 30 cm. Do stanu ostrzegawczego, poziom wody musi opaść o około 130 cm. Wówczas, wszystko powinno wrócić już do normy.
 
 
Wtorek 1 czerwca 10 dzień wielkiej wody
Wisła nadal przekracza stan alarmowy, chociaż w ostatnich dniach jej poziom obniża się regularnie o około 30 cm na dobę. Niedzielno -poniedziałkowe opady deszczu spowolniły tę tendencję i spowodowały nieznaczny wzrost wody w oczkach przed wałem, gdzie wybijają wody gruntowe. Pilnujący obecnie wału druhowie z Nowego mówią jednak, że dzisiaj widać już jej odwrót także w tych miejscach. Do odwołania stanu zagrożenia powodzią, wał w dzień pilnowany będzie przez strażaków z Nowego, a straż nocną pełnić będą druhowie z Rychławy. Wczoraj najwięcej pracy mieliśmy na ul. Kniatek w Nowem, gdzie przez 3 godziny przepychaliśmy zapchaną studzienkę burzową, która nie zbierała deszczówki silnie wzbierającej z powodu ciągłego opadu deszczu. Jeżeli sytuacja z ostatnich dni się utrzyma, to być może już w czwartek Wisła nie będzie przekraczać w końcu stanu alarmowego na wysokości naszej gminy. Dzisiaj dokonaliśmy jednej interwencji w Mątawach, polegającej na wypompowaniu wody zbliżającej się do jednego z gospodarstw przy pomocy motopompy.
 
 
Na sesji o pożyczce na nasz nowy wóz bojowy.
Na tej samej Sesji podjęto również uchwałę w sprawie zaciągnięcia pożyczki przeznaczonej na zakup nowego wozu bojowego dla naszej jednostki.
 
 
Na sesji o rowach melioracyjnych
Dzisiaj na stronie BIP -Gmina Nowe opublikowano protokół z sesji Rady Miejskiej w Nowem z dnia 29 kwietnia 2010, podczas której Radni zajmowali się m.in. omówieniem objazdowego posiedzenia z dnia 22 kwietnia 2010, kiedy to dokonano lustracji urządzeń melioracyjnych w obrębie naszej gminy.Temat ten nabrał w tych dniach szczególnego znaczenia w związku z sytuacją jaka wytworzyła się podczas długotrwałego przechodzenia obecnej fali powodziowej przez nasze tereny Doliny Wisły zagrożone podtopieniami, a w najgorszym wypadku powodzią.
 
 
WYPADEK NA AUTOSTRADZIE
W niedzielny wieczór 30 maja o godzinie 21.47 zostaliśmy zadysponowania do zdarzenia drogowego na autostradzie A1 w miejscowości Gajewo. Na miejscu okazało się, że doszło do wypadku, w którym uczestniczył samochód osobowy jadący w kierunku Gdańska. Kierowca pojazdu nie zachował ostrożności i jadąc z nadmierną prędkością w strugach ulewnego deszczu stracił panowanie nad samochodem, dosłownie wyleciał z jezdni, wjechał na koronę wysokiego wału, z którego się stoczył do przydrożnego rowu. Do zdarzenia udały się: samochód ratownictwa technicznego i GCBA. W zdarzeniu uczestniczyli również druhowie z OSP w Warlubiu. Kierowca pojazdu na szczęście nie odniósł poważniejszych obrażeń.
 
 
Wiadomości z godziny 10.00 31 maja 9 dzień wielkiej wody
Całą noc wału strzegli druhowie z OSP w Rychławie. Padający ciągle deszcz powodował zagrożenie przybrania wody w rozlewiskach na polach uprawnych i przy zabudowaniach na długości miejscowości Tryl i Mątawy. Rzeczywiście, poziom już wyraźnie opadających od dnia wczorajszego wodnych podtopień, znowu się nieznacznie podniósł. Deszcz padający od 16 w niedzielę spowodował nasze dwie interwencje w Trylu i Mątawach. W Trylu trzeba było wzmocnić wcześniej ustawiony wał z workami z piaskiem, celem zlikwidowania kilku znalezionych w nim przecieków. W Mątawach za pomocą motopompy należało wypompować wodę niebezpiecznie wzbierającą i grożącą zalaniem posesji jednego z tamtejszych gospodarstw. Zadaniem na dzień dzisiejszy jest dalsze kontrolowanie wału, a przede wszystkim rozlewisk podtopieniowych przed wałem. Od godziny 8.00 kontrolę nad wałem przejęli druhowie z OSP w Nowem. Wisła cały czas systematycznie opada.
galeria
 
 
Informacja na godzinę 9.00 niedziela 8 dzień wielkiej wody
Przez całą noc wału pilnowali druhowie z OSP w Nowem. Wisła systematycznie opada, stan wału jest stabilny. Należy pamiętać, że chociaż od poniedziałkowej kulminacji tafla lustra wody obniżyła się o 80 cm, to jednak nadal przekracza stan alarmowy o ponad metr. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poziom wody w Wiśle obniży się poniżej stanu alarmowego w środę./ poniżej 650 cm/. Przez całą niedzielę do godziny 21.00 służbę na wale pełnić będą druhowie z OSP Nowe, a 12 godzinną straż nocną przejmą następnie druhowie z Rychławy. Obecnie strażacy pracują przy udrażnianiu przepustów, aby wybijająca się cały czas woda gruntowa, mogła spływać z zalanych pól. Jeżeli sytuacja będzie tego wymagać, rozpoczniemy budowę wałów z worków z piaskiem. Wód gruntowych nie da się powstrzymać, różnica poziomu terenu powoduje, że ciężar płynącej po wale i terenach rozlewiskowych Wisły wody, powoduje wzrost ciśnienia w podłożu gruntowym. W naszej Dolinie Wisły, teren przed wałem /zamieszkały z polami uprawnymi/ znajduje się o 2 metry niżej, od łąk zalewowych położonych za wałem w kierunku koryta Wisły. Przypominamy, że obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia i wjeżdżania na wał.
 
 
Podsumowanie dnia -29 maja
Wisła w dalszym ciągu powoli opadała, jednak nadal przekraczała stan alarmowy. Wał kontrolowany był przez strażaków z PSP. Cały czas na polach przed wałem w niektórych miejscach wypływały wody gruntowe, które podtapiały fragmenty pól. Przypominamy, że w dalszym ciągu obowiązuje zakaz całkowitego wstępu na wał na całym odcinku naszej gminy, czyli od ul. Kniatek w Nowem, aż do Zajączkowa. Piękna pogoda, będzie stanowić zapewne pokusę, żeby chociaż przez chwilę rzucić okiem na Wisłę, prosimy jednak, aby tego zaniechać, mając na uwadze bezpieczeństwo tych, którzy mieszkają w Dolinie Wisły. Od godziny 20.00 do 8.00 rano w niedzielę, wału pilnować będą druhowie z OSP Nowe.
 
 
Podsumowanie 28 maja
Od godziny 6.00 do 14.30 wału strzegli funkcjonariusze z PSP z Zawiercia i Łodzi. Nasi druhowie w godzinach przedpołudniowych udrażniali przepustnice pod drogą Nowe -Grudziądz w miejscowości Tryl. O godzinie 17 braliśmy udział w festynie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 w Nowem. Pokazaliśmy m.in. sposoby gaszenia ognia, wyposażenie sprzętu samochodów strażackich, cięcie nożycami hydraulicznymi oraz metody udzielania pierwszej pomocy. O 17.30 udaliśmy się ponownie do Tryla, celem zapobieżenia zalania pola uprawnego przez wybijające wody gruntowe. Walkę z wodą prowadziliśmy przy pomocy motopomp, jednocześnie stawiając wał z worków wypełnionych piaskiem. Zmagania zakończyliśmy krótko przed godziną 22.00. W akcji uczestniczyli druhowie z OSP Nowe i Rychława. Od godziny 21 kontrolę nad wałem przejęli żołnierze. Wieczorem stan wału kontrolowali komendanci: wojewódzki i powiatowy PSP. Woda w Wiśle opada. Stan techniczny wału jest dobry. Najwięcej wyzwań stwarzają nam wciąż wybijające się wody gruntowe.
galeria
 
 
Radek na pierwszej stronie " Czasu Świecia"
"Czas Świecia" poświęcił stronę tytułową relacjom z tygodniowej walki z wielką wodą jaką stoczyli i nadal toczą na zagrożonych terenach strażacy. Miło nam, że to nasz druh trafił na okładkę powiatowego tygodnika.Także podstrona zwana "Czasem Nowego" w całości poświęcona została zmaganiom jakie stoczyli gminni druhowie OSP, wspierani przez lokalną społeczność z naszą starą poczciwą Wisłą, która w tym roku pokazała swoje wyjątkowo groźne oblicze. Zapraszamy do lektury.
 
 
28 maja informacje z godziny 9.00
Noc minęła spokojnie. Sytuację na wale zgodnie z zapowiedziami monitorowali do godziny 6.00 żołnierze. Od godziny 6.00 przez cały dzień stan wału kontrolować będą funkcjonariusze PSP z Zawiercia i Łodzi. Druhowie gminni zajmować się będą oczyszczaniem przepustnic w miejscowości Tryl. W dniu wczorajszym mozolną, ciężką pracą strażacy zdołali udrożnić 4 przepustnice. Woda w Wiśle systematycznie i w końcu zauważalnie opada. Jej poziom nadal przekracza jednak stan alarmowy. Wał przeciwpowodziowy na całej długości jest stabilny.
 
 
Strona 137 z 141 << < 134 135 136 137 138 139 140 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
Pogoda
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie