Strona Główna · Artykuły · Linki · Download Czerwiec 20 2019 09:49:47
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Nowe krótki rys historyczny
Galeria
Historia
O nas
Statut OSP Nowe
Jak zostać druhem OSP
OSP Rychława
OSP Mały Komorsk
ZOSP przy PFM "Klose"
Zarząd Miejsko-Gminny ZOSP RP w Nowem
1 procent dla naszej OSP
Szukaj
Linki
Download
Mapa Gminy Nowe lokalizacja jednostek OSP
Kontakt
 
REKLAMA
 
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 103
Najnowszy Użytkownik: Marekgok
 
Partnerzy
 
28 maja informacje z godziny 9.00
Noc minęła spokojnie. Sytuację na wale zgodnie z zapowiedziami monitorowali do godziny 6.00 żołnierze. Od godziny 6.00 przez cały dzień stan wału kontrolować będą funkcjonariusze PSP z Zawiercia i Łodzi. Druhowie gminni zajmować się będą oczyszczaniem przepustnic w miejscowości Tryl. W dniu wczorajszym mozolną, ciężką pracą strażacy zdołali udrożnić 4 przepustnice. Woda w Wiśle systematycznie i w końcu zauważalnie opada. Jej poziom nadal przekracza jednak stan alarmowy. Wał przeciwpowodziowy na całej długości jest stabilny.
 
 
Informacje na 19.30
W południe doszło do nowych wybić wody spowodowanych różnicą ciśnień panujących w wodach gruntowych w miejscowości Mątawy. Spowodowało to konieczność udrożnienia przepustów, w kilku miejscach pod drogą prowadzącą przez Tryl, Mątawy na Grudziądz. Działania te absorbują uwagę naszych druhów, którzy starają się pozbyć nadmiaru wody przy pomocy motopomp i łopat. Od godziny 17.00 kontrolę nad wałem przejęło sześciu funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej z Zawiercia /woj. śląskie/. W godzinach nocnych nad stanem wału kontrolę sprawować mają ponownie żołnierze, którzy odciążą w ten sposób zmęczonych całodzienną służbą, naszych ochotników. Na chwilę obecną kłopoty sprawiają nam przede wszystkim wybijające się wody gruntowe. Stan wału jest stabilny.Prognozy na późne jutro wydają się optymistyczne, poziom Wisły może obniżyć się aż o 50 cm. I taką właśnie mamy nadzieję.
 
 
Sytuacja z godziny 10.00 - 27 maja
Wczoraj o godzinie 20.00 straż na wałach po druhach z Nowego przejęli strażacy z Małego Komorska. Około 22 na miejscu patrolowania pojawili się żołnierze, którzy decyzją starosty świeckiego zastąpili druhów, by ci mogli spokojnie wypocząć i do godziny 6.00 rano patrolowali stan wału na odcinku naszej gminy. Noc minęła spokojnie. Stan wody w Wiśle utrzymuje się na stałym poziomie. / około 8 m / Nie zaobserwowano nowych miejsc z wysiękiem wody, a oczka już istniejące nie zwiększyły lub nieznacznie zwiększyły swoją powierzchnię. Nie zagrażają one na ten moment ludziom, ani zabudowaniom. Od godziny 6.00 dyżur na wale przejęli druhowie z OSP Nowe, których o 12.00 zastąpią strażacy z Rychławy. Sytuacja na całej długości wału jest stabilna. Od godziny 16.00 służbę na wale rozpoczną ponownie druhowie z Nowego. Jak do tej pory na wale rozłożono i przygotowano do rozłożenia, ponad 20 000 worków z piaskiem.
galeria
 
 
Czwarty dzień wielkiej wody 26 maja.
Przez całą noc do godziny 8.00 wał kontrolowali druhowie z Rychławy. Od godziny 8.00 do 14.00 wał patrolowali druhowie z OSP w Małym Komorsku. Po nocy nie zauważono żadnych nowych miejsc wyciekowych, sytuacja na całej długości wału jest stabilna.
 
 
APEL STAROSTY ŚWIECKIEGO
Starosta Świecki apeluje do wszystkich pracodawców z terenu Powiatu Świeckiego, a w szczególności z gmin powodziowych o umożliwienie zwolnienia z pracy strażaków ochotników do pomocy w działaniach ratowniczych na wałach wiślanych.
 
 
Sytuacja na godzinę 9.00 - 26 maja
Przez całą noc do godziny 8.00 wał kontrolowali druhowie z Rychławy, obecnie do godziny 14.00 wał patrolować będą druhowie z OSP w Małym Komorsku. Po nocy nie zauważono żadnych nowych miejsc wyciekowych, sytuacja na całej długości wału jest stabilna. Woda od dnia wczorajszego opadła o około 20 cm, ale w godzinach popołudniowych spodziewana jest druga fala płynąca od tamy z Włocławka. Według przewidywań nie zwiększy ona znacząco ilości wody w Wiśle i maksymalnie wyrówna poziom z dnia wczorajszego. Dziś z rana wał, a w szczególności oczka wodne przed wałem kontrolował pracownik wojewódzkiego pionu hydrologicznego, stwierdził, że tworzące się obecnie na polach oczka wodne są spowodowane różnicą ciśnień wody i w żaden sposób nie stwarzają zagrożenia dla bezpieczeństwa wału, ludzi, zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. Zadaniem dla nas na dzień dzisiejszy jest patrolowanie wału, nie wpuszczanie na niego ludzi i pojazdów. Cały czas obowiązuje stan zagrożenia, dlatego musimy być w ciągłej gotowości. Od godziny 14.00 przejmujemy po druhach z Małego Komorska kontrolowanie stanu sytuacji na wale.
 
 
Walki o wał ciąg dalszy. Podsumowanie dnia 25 maja
Przez całą noc i poranek 25 maja druhowie z jednostek ochotniczych z terenu gmin Nowe, Warlubie i Dragacz przy wydatnej pomocy mieszkańców Tryla i Mątaw, walczyli z wodą przesiąkająca pod podstawą wału. /zdjęcie Doliny Wisły o godzinie 19.00/
 
 
Przyszła wielka woda
Dzień wczorajszy /24 maja/był prawdziwym dniem walki z falą powodziowa strażaków ochotników. Sytuacja zaczęła być poważna, kiedy do Nowego wcześniej niż zakładano zaczęła zbliżać się kulminacyjna fala powodziowa. Od wczesnych godzin popołudniowych walczono z wzbierającą wodą wchodzącą na posesje przy ulicy Rybaki. Tam do godziny 19.00 sytuację opanowano. Od godziny 15.00 zaczęły spływać informacje o przeciekach spod podstawy wału w trzech miejscach łącznie na długości około 500 m od Tryla po Mątawy. Umacnianie podstaw wału prowadzono przez całą noc i prowadzi się je w dalszym ciągu. Dziękujemy mieszkańcom Tryla, Mątaw i okolicznych miejscowości za włączenie się do pomocy w walce ze skutkami fali powodziowej. Na miejscu z żywiołem zmagają się druhowie z Nowego, Rychławy, Małego Komorska, Warlubia, Bzowa, Buśni, Lipinek i Zajączkowa./ więcej zdjęć w czytaj dalej/
 
 
Sytuacja na Wiśle
Tak wyglądała dzisiaj z rana dolina Wisły. Według IMGW kulminacyjna fala powodziowa spodziewana jest u nas jutro około godziny 12.00. Wysokość fali przechodzącej jutro przez Grudziądz szacuje się maksymalnie na 860 cm, przekroczy ona o ponad 3 metry tamtejszy stan ostrzegawczy /540 cm/. Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem wojewody kujawsko- pomorskiego wprowadzono zakaz wstępu na wały przeciwpowodziowe na terenie całego województwa. Strażacy przez całą noc patrolowali stan wału na całej jego długości w obrębie naszej gminy. Sytuacja ta będzie praktykowana, aż do momentu ustabilizowania się poziomu wody w Wiśle.
 
 
IDZIE WIELKA WODA
Przez całą niedzielę 23 maja strażacy z jednostek ochotniczych z Małego Komorska, Nowego i Rychławy sprawdzali stan wału przeciwpowodziowego i dokonywali jego zabezpieczania w miejscach, które stanowić mogłyby zagrożenie dla jego konstrukcji. Informujemy, że wprowadzono całkowity zakaz wchodzenia i wjeżdzania na wał na całej jego długości. Będzie on stale monitorowany przez strażaków i Policję. Chwilowo z ruchu wyłączono ulice: Wiślaną i Rybaki.
 
 
OBCHODY 45 LECIA OSP W RYCHŁAWIE

22 maja o godzinie 11.00 uroczystą mszą świętą rozpoczęły się obchody 45 lecia założenia OSP w Rychławie połączone z gminnymi uroczystościami Dnia Strażaka. Wśród zaproszonych gości znależli się m.in. starosta świecki Marzena Kempińska, burmistrz Nowego, a zarazem prezes Zarządu Miejsko- Gminnego OSP Stanisław Butyński, przewodniczący Rady Miasta Marek Słomiński, Maria Malinowska v- ce prezes Zarządu powiatowego OSP, dowódca jednostki PSP w Świeciu Piotr Poświata, radni gminni Janusz Guzman i Zbigniew Sikora, sołtys Rychławy Mieczysław Partyka oraz druhowie jednostek ochotniczych z terenu gminy Nowe i przedstawiciele społeczności lokalnej. Liczne grono druhów i osób zasłużonych dla ruchu strażackiego nagrodzono medalami, pamiątkowymi dyplomami i upominkami.
galeria
 
 
Strona 139 z 142 << < 136 137 138 139 140 141 142 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
Pogoda
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie