Strona Główna · Artykuły · Linki · Download Grudzień 15 2019 14:03:34
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Nowe krótki rys historyczny
Galeria
Historia
O nas
Statut OSP Nowe
Jak zostać druhem OSP
OSP Rychława
OSP Mały Komorsk
ZOSP przy PFM "Klose"
Zarząd Miejsko-Gminny ZOSP RP w Nowem
1 procent dla naszej OSP
Szukaj
Linki
Download
Mapa Gminy Nowe lokalizacja jednostek OSP
Kontakt
 
REKLAMA
 
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 103
Najnowszy Użytkownik: Marekgok
 
Partnerzy
 
Wyjazd do Czernikowa.
Dziś w sobotę 19 czerwca o godzinie 7.00 wyjeżdzamy na IV wojewódzkie zawody sportowo- pożarnicze. Nasz powiat reprezentować będzie drużyna żeńska OSP Nowe. Ostatnio uczestniczyliśmy w zmaganiach na szczeblu województwa w 2006 roku w Tucholi. Drużyna męska uplasowała się wówczas na 20 pozycji.
 
 
Koniec Wielkiej Wody.
IMGW szacuje, że w dniu dzisiejszym 17 czerwca, poziom wody w Wiśle wynosić będzie 605 cm, jutro 545 cm, a w sobotę opadnie poniżej stanu ostrzegawczego do 505 cm. Pokonaliśmy zatem także II falę powodziową. W Wiśle takiego poziomu wody, jaki był w maju nie notowano od 1844 roku. Przez ostatni miesiąc toczyliśmy walkę o utrzymanie stabilności wału. Pierwsze informacje o zagrożeniu spowodowanym podnoszeniem się stanu wody w Wiśle mówiły o przeciekach w okolicach wałów przeciwpowodziowych. Niekiedy przesiąki wód gruntowych myliły mieszkańców, wywołując obawy o zagrożenie przerwania wałów. Przesiąki miały charakter najbardziej intensywny na długości miejscowości Tryl i Mątawy. Strażacy, oraz okoliczni mieszkańcy bezzwłocznie zabezpieczali te miejsca poprzez dociążenie stopy skarpy wału workami z piaskiem, uprzednio wyścielając ją geowłókniną. Wydaje się, że obecne zmagania z Wisłą mamy już za sobą. Na dzień dzisiejszy największy problem stanowią wybijające się nadal wody gruntowe.
 
 
IV Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP
19 czerwca nasze druhny uczestniczyć będą w wojewódzkim finale strażackich zawodów sportowo- pożarniczych. Dnia 2 czerwca w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernikowie odbyła się odprawa Sędziego Głównego i Komendanta Zawodów z kierownikami drużyn biorących udział w IV Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych OSP. Na odprawie przyjęto następujące ustalenia:
1. Drużyny muszą posiadać własne oznaczenia funkcyjnych zgodne z regulaminem.
2. Drużyny startują w zawodach na motopompach TOHATSU dostarczonych przez organizatora. Węże i armatura własna - sprzęt znormalizowany - bez przeróbek.
3. Drużyny posiadają jednolite ubiory i uzbrojenie osobiste: hełm typowy, umundurowanie (moro, koszarowe lub kombinezony), obuwie - buty na twardej podeszwie z cholewką powyżej kostki, wzmocnione trzewiki skórzane z podwyższoną cholewką lub skutery /nie dopuszcza się obuwia sportowego/, pas bojowy /bez podpinki, zatrzaśnika i toporka/. W grupie C dopuszcza się hełmy i pasy typu młodzieżowego.
 
 
15 czerwca 4 dzień II fali
Sytuacja na wale jest stabilna. Woda w Wiśle systematycznie opada. IMGW szacuje, że dziś poziom wody spadnie do 700 cm, czyli będzie nadal przekraczać stan alarmowy o 50 cm. Jutro Wisła obniży się o 50 cm i spadnie do stanu ostrzegawczego. W czwartek lustro wody osiągać będzie 590 cm. Powoli wszystko wraca do normy.
 
 
Dzień 14 czerwca
Przez całą noc wału strzegli druhowie z Rychławy razem z żołnierzami z Braniewa. Sytuacja na wale była stabilna, nie zauważono żadnych nowych miejsc przeciekowych.Woda w Wiśle opada średnio 2-3 cm na godzinę. Według IMGW dzisiaj poziom wody w rzece powinien obniżyć się do 730 cm, a w najbliższą środę do stanu ostrzegawczego 650 cm. Z rana strażaków patrolujących wał odwiedził burmistrz Stanisław Butyński. Od dziś nie potrzeba już strzec wału w godzinach nocnych. Strażacy cały czas są gotowi do niesienia natychmiastowej pomocy w razie ewentualnego zagrożenia. Po południu dokonaliśmy interwencji w Mątawach polegającej na zabezpieczeniu obszaru drogi, którą zaczęła zalewać woda z wybijających się wód gruntowych. Miejsce zabezpieczono układając wał z worków wypełnionych piaskiem.
 
 
Dzień 13 czerwca z godziny 18.00
Noc i dzień minęły wyjątkowo spokojnie. Nie otrzymaliśmy żadnych wezwań zagrażających bezpieczeństwu mienia i życia na terenach zagrożonych powodzią. Woda w Wiśle cały czas opada. Wał ma się dobrze. Jeżeli nie dojdzie do żadnych nieprzewidywalnych zdarzeń, to dzisiejsza noc powinna być ostatnią nocą spędzoną na wale podczas tej fali powodziowej. Wartę na wale w godzinach nocnych trzymać będą druhowie z OSP w Rychławie. Dzisiaj czoło fali powodziowej dotarło do Bałtyku.
 
 
Wiadomości na godzinę 9.00 13 czerwca
Przez całą noc wał patrolowali druhowie z Nowego wspomagani przez żołnierzy. Poziom wody w Wiśle się obniża. Według IMGW dzisiaj maksymalnie Wisłą płynąć będzie fala o wysokości 780 cm, o 30 cm mniej w porównaniu z dniem wczorajszym. Na jutro przewiduje się dalszy spadek o 40 cm. We wtorek poziom wody ma wynieść 705 cm. Jeżeli tempo spadku lustra wody w rzece będzie obniżać się według przewidywań, to w środę Wisła powinna opaść poniżej stanu alarmowego/ 650 cm/.Wał jest w dobrym stanie. W kilku miejscach zauważono przesiąki z których wydobywała się czysta woda, oznacza to brak zagrożenia dla jego konstrukcji. Miejsca te znajdują się pod stałą kontrolą strażaków.
galeria
 
 
Informacje z 22.00 12 czerwca
Do godziny 16 wał patrolowali druhowie z OSP Nowe, których następnie zastąpili strażacy z Rychławy. Kontrolowali oni sytuację do godziny 22. Obecnie nocną wartę na wale pełnią druhowie z Nowego wspólnie z żołnierzami z Braniewa. Po południu dokonaliśmy dwóch interwencji. W Mątawach udrożniliśmy przepust pod drogą, a w Wielkim Zajączkowie dokonaliśmy zabezpieczenia dziury w wale zrobionej przez bobry lub lisy. Wisła powoli opada. Według IMGW poziom lustra wody nadal przekracza jednak 800 cm. W dalszym ciągu w niektórych miejscach dochodzi do niegroźnych przecieków przez wał. Wybijają także wody gruntowe, zalewające pobliskie pola uprawne i łąki.
 
 
Stan Wisły godzina 12.00 12 czerwca
Zwiększony dopływ wód do włocławskiego zbiornika spowodował, że woda na zaporze szybciej wypełniała utworzoną rezerwę, co doprowadziło do zwiększenia przepływu wody na Wiśle. W związku z powyższym od godzin przedpołudniowych 11 czerwca na Stopniu Włocławek zwiększany był odpływ o 100 m³/s, a od godz. 12.00 o dalsze 100 m³/s. tj. do wielkości 5300 m³/s. Spowodowało to szybsze o kilkanaście godzin niż zakładano dotarcie do nas czoła fali powodziowej. Wisła nie zagraża tym razem najbliżej położonych niej zabudowań przy ul. Rybaki. Według strzegących wału strażaków od godziny 10.00 zauważa się nieznaczny spadek poziomu tafli wody. Sytuacja obecnie poprawiła się również dzięki majowym udrożnieniom rowów melioracyjnych i przepustów pod drogą, dzięki czemu woda szybciej spływa do pobliskiej Mątawy. Zdjęcie przedstawia widok Doliny Wisły o godzinie 11.00 12 czerwca. Więcej zdjęć z kulminacji II fali u podnóża Nowego w czytaj więcej.
 
 
Sytuacja na godzine 9.00 12 czerwca
W nocy bardzo mocno podnosił się stan lustra wody w Wiśle. Spowodowało to konieczność zabezpieczenia wciąż znajdowanych dziur po lisach i bobrach w wale, które przez niemal całą noc prowadzili nasi strażacy. Wysoka woda spowodowała silne podtopienia pól uprawnych przez wybijające się wody gruntowe, w jednym przypadku musieliśmy budować zaporę z worków wypełnionych piaskiem. Obecnie sytuacja jest pod kontrolą. Wał jest cały czas patrolowany. Na szczęście długość obecnej fali jest zdecydowanie krótsza od poprzedniej i spodziewamy się, że już wkrótce poziom wody powinien zacząć się obniżać. Informujemy, że w przypadku zalania piwnic do wypompowania wody przystąpimy, kiedy opadną wody gruntowe. Dopóki to nie nastąpi działania te nie mają sensu, ponieważ nie pozwolą na zamulanie się cieków wodnych, i w efekcie spowodują ponowne jeszcze wyższe niż dotąd zalanie pomieszczeń.
 
 
Przyszła wielka woda 12 czerwca
Dzisiaj przez teren naszej gminy przejdzie II kulminacyjna fala powodziowa. Jej wysokość szacuje się na 810 cm, o blisko 50 cm mniej niż w maju. Trzeba jednak zauważyć, że woda będzie atakowała wał już przemoczony i nadwyrężony I falą powodziową sprzed 2 tygodni. Dlatego musimy zachować czujność i bacznie obserwować stan wału.Obowiązuje Zarządzenie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego o zakazie poruszania się po wałach przeciwpowodziowych. O powstałych zagrożeniach i problemach prosimy na bieżąco informować: strażaków i policjantów przebywających na wale oraz Urząd Gminy - 523337210, Zarządzanie Kryzysowe UG – 603161114, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego – 523332170, 998. Gdyby doszło do niebezpiecznych przecieków, to Burmistrz zwraca się z prośbą do mieszkańców Tryla i Mątaw o pomoc przy zabezpieczaniu wałów. Może być potrzebna do sypania i układania worków, dowozu piasku, itp. Prosi o zgłaszanie gotowości włączenia się do udzielania pomocy przy likwidacji zagrożenia powodziowego pod wskazane numery telefonów: Sołtys Tryla – 505796941, 523328090 ; Soltys Mątaw – 661362604 ; Urząd Gminy – 523337210, 603161114; OSP Nowe – 603639620. Mieszkańcy będą informowani przez sołtysów i strażaków OSP o sytuacji powodziowej, podejmowanych działaniach, apelach o pomoc w likwidacji zagrożenia powodziowego.
 
 
Strona 139 z 145 << < 136 137 138 139 140 141 142 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
Pogoda
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie