Strona Główna · Artykuły · Linki · Download Styczeń 27 2020 18:04:21
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Nowe krótki rys historyczny
Galeria
Historia
O nas
Statut OSP Nowe
Jak zostać druhem OSP
OSP Rychława
OSP Mały Komorsk
ZOSP przy PFM "Klose"
Zarząd Miejsko-Gminny ZOSP RP w Nowem
1 procent dla naszej OSP
Szukaj
Linki
Download
Mapa Gminy Nowe lokalizacja jednostek OSP
Kontakt
 
REKLAMA
 
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 103
Najnowszy Użytkownik: Marekgok
 
Partnerzy
 
Informacja na godzinę 9.00 niedziela 8 dzień wielkiej wody
Przez całą noc wału pilnowali druhowie z OSP w Nowem. Wisła systematycznie opada, stan wału jest stabilny. Należy pamiętać, że chociaż od poniedziałkowej kulminacji tafla lustra wody obniżyła się o 80 cm, to jednak nadal przekracza stan alarmowy o ponad metr. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poziom wody w Wiśle obniży się poniżej stanu alarmowego w środę./ poniżej 650 cm/. Przez całą niedzielę do godziny 21.00 służbę na wale pełnić będą druhowie z OSP Nowe, a 12 godzinną straż nocną przejmą następnie druhowie z Rychławy. Obecnie strażacy pracują przy udrażnianiu przepustów, aby wybijająca się cały czas woda gruntowa, mogła spływać z zalanych pól. Jeżeli sytuacja będzie tego wymagać, rozpoczniemy budowę wałów z worków z piaskiem. Wód gruntowych nie da się powstrzymać, różnica poziomu terenu powoduje, że ciężar płynącej po wale i terenach rozlewiskowych Wisły wody, powoduje wzrost ciśnienia w podłożu gruntowym. W naszej Dolinie Wisły, teren przed wałem /zamieszkały z polami uprawnymi/ znajduje się o 2 metry niżej, od łąk zalewowych położonych za wałem w kierunku koryta Wisły. Przypominamy, że obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia i wjeżdżania na wał.
 
 
Podsumowanie dnia -29 maja
Wisła w dalszym ciągu powoli opadała, jednak nadal przekraczała stan alarmowy. Wał kontrolowany był przez strażaków z PSP. Cały czas na polach przed wałem w niektórych miejscach wypływały wody gruntowe, które podtapiały fragmenty pól. Przypominamy, że w dalszym ciągu obowiązuje zakaz całkowitego wstępu na wał na całym odcinku naszej gminy, czyli od ul. Kniatek w Nowem, aż do Zajączkowa. Piękna pogoda, będzie stanowić zapewne pokusę, żeby chociaż przez chwilę rzucić okiem na Wisłę, prosimy jednak, aby tego zaniechać, mając na uwadze bezpieczeństwo tych, którzy mieszkają w Dolinie Wisły. Od godziny 20.00 do 8.00 rano w niedzielę, wału pilnować będą druhowie z OSP Nowe.
 
 
Podsumowanie 28 maja
Od godziny 6.00 do 14.30 wału strzegli funkcjonariusze z PSP z Zawiercia i Łodzi. Nasi druhowie w godzinach przedpołudniowych udrażniali przepustnice pod drogą Nowe -Grudziądz w miejscowości Tryl. O godzinie 17 braliśmy udział w festynie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 w Nowem. Pokazaliśmy m.in. sposoby gaszenia ognia, wyposażenie sprzętu samochodów strażackich, cięcie nożycami hydraulicznymi oraz metody udzielania pierwszej pomocy. O 17.30 udaliśmy się ponownie do Tryla, celem zapobieżenia zalania pola uprawnego przez wybijające wody gruntowe. Walkę z wodą prowadziliśmy przy pomocy motopomp, jednocześnie stawiając wał z worków wypełnionych piaskiem. Zmagania zakończyliśmy krótko przed godziną 22.00. W akcji uczestniczyli druhowie z OSP Nowe i Rychława. Od godziny 21 kontrolę nad wałem przejęli żołnierze. Wieczorem stan wału kontrolowali komendanci: wojewódzki i powiatowy PSP. Woda w Wiśle opada. Stan techniczny wału jest dobry. Najwięcej wyzwań stwarzają nam wciąż wybijające się wody gruntowe.
galeria
 
 
Radek na pierwszej stronie " Czasu Świecia"
"Czas Świecia" poświęcił stronę tytułową relacjom z tygodniowej walki z wielką wodą jaką stoczyli i nadal toczą na zagrożonych terenach strażacy. Miło nam, że to nasz druh trafił na okładkę powiatowego tygodnika.Także podstrona zwana "Czasem Nowego" w całości poświęcona została zmaganiom jakie stoczyli gminni druhowie OSP, wspierani przez lokalną społeczność z naszą starą poczciwą Wisłą, która w tym roku pokazała swoje wyjątkowo groźne oblicze. Zapraszamy do lektury.
 
 
28 maja informacje z godziny 9.00
Noc minęła spokojnie. Sytuację na wale zgodnie z zapowiedziami monitorowali do godziny 6.00 żołnierze. Od godziny 6.00 przez cały dzień stan wału kontrolować będą funkcjonariusze PSP z Zawiercia i Łodzi. Druhowie gminni zajmować się będą oczyszczaniem przepustnic w miejscowości Tryl. W dniu wczorajszym mozolną, ciężką pracą strażacy zdołali udrożnić 4 przepustnice. Woda w Wiśle systematycznie i w końcu zauważalnie opada. Jej poziom nadal przekracza jednak stan alarmowy. Wał przeciwpowodziowy na całej długości jest stabilny.
 
 
Informacje na 19.30
W południe doszło do nowych wybić wody spowodowanych różnicą ciśnień panujących w wodach gruntowych w miejscowości Mątawy. Spowodowało to konieczność udrożnienia przepustów, w kilku miejscach pod drogą prowadzącą przez Tryl, Mątawy na Grudziądz. Działania te absorbują uwagę naszych druhów, którzy starają się pozbyć nadmiaru wody przy pomocy motopomp i łopat. Od godziny 17.00 kontrolę nad wałem przejęło sześciu funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej z Zawiercia /woj. śląskie/. W godzinach nocnych nad stanem wału kontrolę sprawować mają ponownie żołnierze, którzy odciążą w ten sposób zmęczonych całodzienną służbą, naszych ochotników. Na chwilę obecną kłopoty sprawiają nam przede wszystkim wybijające się wody gruntowe. Stan wału jest stabilny.Prognozy na późne jutro wydają się optymistyczne, poziom Wisły może obniżyć się aż o 50 cm. I taką właśnie mamy nadzieję.
 
 
Sytuacja z godziny 10.00 - 27 maja
Wczoraj o godzinie 20.00 straż na wałach po druhach z Nowego przejęli strażacy z Małego Komorska. Około 22 na miejscu patrolowania pojawili się żołnierze, którzy decyzją starosty świeckiego zastąpili druhów, by ci mogli spokojnie wypocząć i do godziny 6.00 rano patrolowali stan wału na odcinku naszej gminy. Noc minęła spokojnie. Stan wody w Wiśle utrzymuje się na stałym poziomie. / około 8 m / Nie zaobserwowano nowych miejsc z wysiękiem wody, a oczka już istniejące nie zwiększyły lub nieznacznie zwiększyły swoją powierzchnię. Nie zagrażają one na ten moment ludziom, ani zabudowaniom. Od godziny 6.00 dyżur na wale przejęli druhowie z OSP Nowe, których o 12.00 zastąpią strażacy z Rychławy. Sytuacja na całej długości wału jest stabilna. Od godziny 16.00 służbę na wale rozpoczną ponownie druhowie z Nowego. Jak do tej pory na wale rozłożono i przygotowano do rozłożenia, ponad 20 000 worków z piaskiem.
galeria
 
 
Czwarty dzień wielkiej wody 26 maja.
Przez całą noc do godziny 8.00 wał kontrolowali druhowie z Rychławy. Od godziny 8.00 do 14.00 wał patrolowali druhowie z OSP w Małym Komorsku. Po nocy nie zauważono żadnych nowych miejsc wyciekowych, sytuacja na całej długości wału jest stabilna.
 
 
APEL STAROSTY ŚWIECKIEGO
Starosta Świecki apeluje do wszystkich pracodawców z terenu Powiatu Świeckiego, a w szczególności z gmin powodziowych o umożliwienie zwolnienia z pracy strażaków ochotników do pomocy w działaniach ratowniczych na wałach wiślanych.
 
 
Sytuacja na godzinę 9.00 - 26 maja
Przez całą noc do godziny 8.00 wał kontrolowali druhowie z Rychławy, obecnie do godziny 14.00 wał patrolować będą druhowie z OSP w Małym Komorsku. Po nocy nie zauważono żadnych nowych miejsc wyciekowych, sytuacja na całej długości wału jest stabilna. Woda od dnia wczorajszego opadła o około 20 cm, ale w godzinach popołudniowych spodziewana jest druga fala płynąca od tamy z Włocławka. Według przewidywań nie zwiększy ona znacząco ilości wody w Wiśle i maksymalnie wyrówna poziom z dnia wczorajszego. Dziś z rana wał, a w szczególności oczka wodne przed wałem kontrolował pracownik wojewódzkiego pionu hydrologicznego, stwierdził, że tworzące się obecnie na polach oczka wodne są spowodowane różnicą ciśnień wody i w żaden sposób nie stwarzają zagrożenia dla bezpieczeństwa wału, ludzi, zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. Zadaniem dla nas na dzień dzisiejszy jest patrolowanie wału, nie wpuszczanie na niego ludzi i pojazdów. Cały czas obowiązuje stan zagrożenia, dlatego musimy być w ciągłej gotowości. Od godziny 14.00 przejmujemy po druhach z Małego Komorska kontrolowanie stanu sytuacji na wale.
 
 
Walki o wał ciąg dalszy. Podsumowanie dnia 25 maja
Przez całą noc i poranek 25 maja druhowie z jednostek ochotniczych z terenu gmin Nowe, Warlubie i Dragacz przy wydatnej pomocy mieszkańców Tryla i Mątaw, walczyli z wodą przesiąkająca pod podstawą wału. /zdjęcie Doliny Wisły o godzinie 19.00/
 
 
Strona 143 z 147 << < 140 141 142 143 144 145 146 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
Pogoda
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie