Strona Główna · Artykuły · Linki · Download Grudzień 15 2019 14:12:30
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Nowe krótki rys historyczny
Galeria
Historia
O nas
Statut OSP Nowe
Jak zostać druhem OSP
OSP Rychława
OSP Mały Komorsk
ZOSP przy PFM "Klose"
Zarząd Miejsko-Gminny ZOSP RP w Nowem
1 procent dla naszej OSP
Szukaj
Linki
Download
Mapa Gminy Nowe lokalizacja jednostek OSP
Kontakt
 
REKLAMA
 
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 103
Najnowszy Użytkownik: Marekgok
 
Partnerzy
 
2010.06.23 Druga fala powodziowa- kalendarium 7-19 czerwca 2010
7 czerwca 2010 r. Wojewoda kujawsko-pomorski Rafał Bruski ogłasza od godz. 17:00, stan alarmu powodziowego dla terenów gmin województwa kujawsko-pomorskiego zlokalizowanych na terenach nadwiślańskich. Zaczynamy drugi etap walki z wielką wodą w Wiśle.
8 czerwca 2010 r. Rozpoczęliśmy przygotowania do nadejścia drugiej fali powodziowej, polegające na kontroli stanu wału i roznoszeniu wraz z pracownikami Urzędu Gminy ulotek informacyjnych dotyczących zbliżającej się fali powodziowej. Po ostatniej fali znaleziono nowe dziury w ścianie wału, które zabezpieczano workami z piaskiem. Ponowne dokonywaliśmy całodobowej kontroli stanu wału, celem jak najszybszego wykrycia ewentualnych miejsc przeciekowych. Wzmacniano także odcinki na których po majowej wielkiej wodzie znajdowały się już położone umocnienia z worków z piaskiem.
9 czerwca 2010 r. Wisła przekroczyła w naszej Gminie stan alarmowy.
10 czerwca 2010 r. Główna fala powodziowa przechodzi przez Toruń, o 5 rano poziom wody w Wiśle w Grudziądzu wynosił 714 cm i o 64 cm przekraczał stan alarmowy. Przez cały dzień wał pilnowali druhowie z OSP Nowe. Podnoszący się poziom wody w rzece powodował ponowne wybijanie się wód gruntowych, które w niektórych miejscach zaczynały rozlewać się na polach uprawnych w Trylu i Mątawach. Stan wału był stabilny, nie zauważono miejsc przeciekowych.
11 czerwca 2010 r. Przez całą noc i wczorajszy dzień wał kontrolowali druhowie z Nowego. Znaleziono liczne nory po bobrach i lisach, które zabezpieczano workami wypełnionymi piaskiem. Stan wody w Wiśle systematycznie rósł. Fala kulminacyjna przekroczyła Bydgoszcz. U nas spodziewana będzie jutro w godzinach popołudniowych. Według IMGW poziom lustra wody w Wiśle na wysokości Grudziądza wynosił 788 cm i w porównaniu z dniem wczorajszym urósł o 56 cm. Wał kontrolowali strażacy z Nowego, których o 16.00 zastąpili druhowie z Rychławy. W nocy wał strzegli żołnierze z Braniewa.
12 czerwca 2010 r. Przez teren naszej gminy przechodziła II kulminacyjna fala powodziowa. W nocy bardzo mocno podnosił się stan lustra wody w Wiśle. Spowodowało to konieczność zabezpieczenia wciąż znajdowanych dziur po lisach i bobrach w wale, które przez niemal całą noc prowadzili strażacy. Wysoka woda spowodowała silne podtopienia pól uprawnych przez wybijające się wody gruntowe. W jednym przypadku musieliśmy budować zaporę z worków wypełnionych piaskiem. Wysokość fali oszacowano na 810 cm, o blisko 50 cm mniej niż w maju. Woda atakowała jednak wał już przemoczony i nadwyrężony I falą powodziową sprzed 2 tygodni. Dlatego musieliśmy zachować czujność i bacznie obserwować stan wału. Po południu w Mątawach udrożniliśmy przepust pod drogą, a w Wielkim Zajączkowie dokonaliśmy zabezpieczenia dziury w wale zrobionej przez bobry. Obowiązywało nadal zarządzenie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego o zakazie poruszania się po wałach przeciwpowodziowych.
13 czerwca 2010 r. Noc i dzień minęły wyjątkowo spokojnie. Nie otrzymaliśmy żadnych wezwań zagrażających bezpieczeństwu mienia i życia na terenach zagrożonych powodzią. Woda w Wiśle cały czas opadała. Wał był stabilny. Noc z 13/14 czerwca była ostatnią nocą spędzoną na wale podczas tej fali powodziowej. Wartę w godzinach nocnych trzymali druhowie z OSP w Rychławie, razem z żołnierzami z Braniewa. Czoło fali powodziowej dotarło do Bałtyku.
14 czerwca 2010 r. Sytuacja na wale była stabilna, nie zauważono żadnych nowych miejsc przeciekowych. Woda w Wiśle opadała średnio 2-3 cm na godzinę. Według IMGW poziom wody w rzece obniżył się do 730 cm. Z rana strażaków patrolujących wał odwiedził burmistrz Stanisław Butyński. Po południu dokonaliśmy interwencji w Mątawach polegającej na zabezpieczeniu obszaru drogi, którą zaczęła zalewać woda z wybijających się wód gruntowych. Miejsce zabezpieczono układając wał z worków wypełnionych piaskiem.
15 czerwca 2010 r. Woda w Wiśle systematycznie opadała. IMGW podał, że poziom wody spadł do 700 cm, nadal przekraczał stan alarmowy o 50 cm.
16 czerwca 2010 r. Wisła opadła do poziomu ostrzegawczego 650 cm. Wał był stabilny i już bezpieczny. Problemy sprawiały wybijające się wody gruntowe, cały czas zalewające pola uprawne.
17 czerwca 2010 r. IMGW podał że, poziom wody w Wiśle wynosił 605 cm.
18 czerwca 2010 r. Woda systematycznie opadała. Nie odnotowano interwencji związanych z akcją powodziową.
19 czerwca 2010 r. Wisła opadła poniżej stanu ostrzegawczego do 505 cm. Pokonaliśmy II falę powodziową. Odwołano stan zagrożenia powodzią.
Takiego poziomu wody w Wiśle, jaki był w maju nie notowano od 1844 roku. Przez ostatni miesiąc toczyliśmy walkę o utrzymanie stabilności wału. Pierwsze informacje o zagrożeniu spowodowanym podnoszeniem się stanu wody w Wiśle mówiły o przeciekach w okolicach wałów przeciwpowodziowych. Niekiedy przesiąki wód gruntowych myliły mieszkańców, wywołując obawy o zagrożenie przerwania wałów. Przesiąki miały charakter najbardziej intensywny na długości miejscowości Tryl i Mątawy. Strażacy, okoliczni mieszkańcy bezzwłocznie zabezpieczali te miejsca poprzez dociążenie stopy skarpy wału workami z piaskiem, uprzednio wyścielając ją geowłókniną. Za udział w akcji przeciwpowodziowej Zarząd dziękuje wszystkim druhnom i druhom, którzy czynnie włączyli się w niesienie pomocy na terenach zagrożonych. Dziękujemy również strażakom z Rychławy, Małego Komorska i jednostek ościennych, które w tym czasie wspierały nas w walce o utrzymanie stabilności wału i z efektami wybijających się wód gruntowych. Podziękowania składamy mieszkańcom Nowego, Tryla i Małego Komorska, którzy pomagali nam w walce z Wielką Wodą.
 
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
Pogoda
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie