Online |
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanych użytkowników: 106
Najnowszy Użytkownik: adamexy
|
|
|
OSP Mały Komorsk |
RYS HISTORYCZNY Ochotniczej Straży Pożarnej w Małym Komorsku
W dniu 3 listopada 1957roku z inicjatywy Naczelnika Rejonowego OSP Warlubie druha Maksymiliana Piątkowskiego i członka OSP z Wielkiego Komorska Stanisława Piechockiego oraz mieszkańców Małego Komorska Wiktora Zwigun i Czesława Elszkowskiego – zorganizowano zebranie , które miało na celu utworzenie jednostki OSP w Małym Komorsku. Uczestniczyło w nim 17 osób, z czego 15-tu zostało członkami OSP. W tym dniu wybrano pierwszy Zarząd w składzie:
- Prezes Wiktor Zwigun
- Naczelnik Czesław Elszkowski
- Skarbnik – Feliks Szczepański
- Sekretarz – Stanisław Zieliński
oraz Komisję Rewizyjną w składzie: Józef Frankiewicz, Henryk Świergal, Wacław Łączny.
Pierwszą siedzibą OSP Mały Komorsk była drewniana szopa przy miejscowej szkole podstawowej, udostępniana przez ówczesnego kierownika szkoły Pana Władysława Kozaczkiewicz, a jako sprzęt do alarmowania służyły dzwony na wieży miejscowej , poewangelickiej kaplicy i zakupione z własnych środków dwie trąbki alarmowe. W 1958 roku jednostka otrzymała sikawkę ręczną z 1904 r. z OSP Wielki Komórsk oraz 10 kombinezonów, toporki, obuwie gumowe i 15 czapek . W tym samym czasie Zarząd OSP czynił starania , aby otrzymać zezwolenie na adaptację miejscowej kaplicy na remizę , która była przeznaczona do rozbiórki . Pozwolenie to udało się uzyskać w 1959r. Środki finansowe i materiały na adaptację , udzieliła Gmina Warlubie ,a wykonanie prac nastąpiło w czynie społecznym przez strażaków. Jesienią 1959roku prace ukończono i remizę, która jednocześnie pełniła funkcję świetlicy- oddano do użytku.
Dnia 11 marca 1960r. został podpisany Statut jednostki i OSP Mały Komorsk została wpisana do rejestru stowarzyszeń . W 1963 roku po raz pierwszy jednostka brała udział w zawodach rejonowych , zajmując I miejsce w grupie pomp ręcznych oraz w zawodach powiatowych , gdzie w ogólnej punktacji zdobyła II miejsce , za co otrzymała motopompę M-400 z wyposażeniem . W związku z reorganizacją administracyjną państwa w 1964 roku zmienił się zarząd jednostki. Prezesem został Przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej w Nowem Bronisław Barski. Pozostała część zarządu została bez zmian. W tym samym roku jednostka została w pełni umundurowana. Rok 1964, to także budowa nowej szkoły w czynie społecznym , wspomaganym udziałem strażaków, którzy przepracowali ok. 600 rob. godz. Pierwsza drużyna młodzieżowa przy jednostce powstała w 1967roku, a od 1969r. stanowisko Prezesa OSP objął sołtys wsi Mały Komorsk – Aleksander Hofman. Od 1970r. w świetlicy strażackiej zaczęły corocznie odbywać się dziecińce letnie , organizowane wspólnie przez miejscowe Kółko Rolnicze, Koło Gospodyń Wiejskich i OSP. W ramach zabezpieczenia pożarowego , przy remizie w czynie społecznym powstał ogródek Jordanowski dla dzieci z terenu wsi. W 1975 roku nastąpiła kolejna zmiana Prezesa jednostki. Został nim ówczesny Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pastwiskach Emeryk Kujawski. W tym czasie rozpoczęła się współpraca jednostki z młodzieżą szkolną oraz w czynie społecznym została rozbudowana lokalna sieć wodociągowa. Przy budowie tej sieci strażacy przepracowali ok. 800 rob.godz. Za wykonaną pracę miejscowa społeczność ufundowała sztandar. Na przełomie 1983/84 roku jednostka otrzymała samochód pożarniczy Żuk GLM-8, w wyniku czego uzyskała status straży Typu S. Oprócz działalności ratowniczo-gaśniczej , jednostka prowadziła działalność edukacyjną młodzieży i mieszkańców. W miejscowej szkole odbywały się konkursy, zgadywanki, pokazy i ćwiczenia dla uczniów z zakresu pożarnictwa oraz pogadanki o tematyce pożarniczej na zebraniach wiejskich i w zakładach pracy. W 1986/87r. został założony plan rozbudowy świetlicy poprzez dobudowanie garażu. Prace w tym zakresie zostały rozpoczęte , jednak na przełomie 1988/89 roku kiedy zmieniła się polityka państwa, zarząd podjął decyzję o przerwaniu prac i wystąpił z wnioskiem do Gminy Nowe o przekazanie terenu i warsztatu po Kółku Rolniczym w Małym Komorsku na nową remizę strażacką. Zezwolenie władz w tej sprawie jednostka otrzymała w lipcu 1992roku i doszło do przekazania placu i rozbudowy obiektu. Do pilotowania budowy w czynie społecznym , kierowania finansami i całą rozbudową , na zebraniu członków OSP , wyznaczono naczelnika Czesława Elszkowskiego. Budowa remizy nie byłaby możliwa bez oddanych sprawie strażaków-ochotników, mieszkańców wsi, Rady Miejskiej w Nowem, Burmistrza Nowego i równocześnie Prezesa Zarządu Gminnego ZOSP Stanisława Butyńskiego oraz sponsorów z terenu wsi i gminy.
Na styczniowym zebraniu w 1994 roku strażacy zaproponowali przywrócenie kaplicy ewangelickiej tzn. byłej remizy i jednocześnie świetlicy , na obiekt sakralny. Rzucone hasło, przy wytężonej pracy z udziałem lokalnej społeczności, zostało wykonane. 29 października 1994r. kaplica została poświęcona pod wezwaniem Św. Floriana. W 1994roku z powodu choroby zrezygnował z funkcji Prezesa Emeryk Kujawski. W lutym 1995 roku Zarząd jednostki zaproponował rozbudowę funkcjonującej remizy. Jesienią tego samego roku prace wykonane w czynie społecznym już zakończono – dobudowane zostały pomieszczenia gospodarcze, magazyn i kuchnia. W 1996 r. wybrany został nowy Zarząd, którego Prezesem został Czesław Elszkowski.
W dniu 9 maja 1998 roku jednostka otrzymała samochód pożarniczy Star 660, co łączyło się z 40-tą rocznicą istnienia OSP. Z okazji jubileuszu odbyła się uroczystość z udziałem władz strażackich i gminnych, a zasłużeni druhowie otrzymali odznaczenia i medale. W dniu 8 maja 1999r. jednostka brała udział w powiatowych obchodach Dnia Strażaka w Świeciu, połączonych z zawodami i pokazami pożarniczymi.
25 maja 2001r. jednostka była gospodarzem i organizowała VIII Zjazd Miejsko-Gminnego Związku OSP, na którym m.in. omawiano ogólny stan pożarnictwa gminnego. W dniu 3 maja 2003 roku odbyła się uroczystość 45-lecia działalności jednostki. Z tej okazji Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP wyróżniło jednostkę, odznaczając sztandar brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa . W kolejnych latach liczba druhów jednostki zwiększała się . W 2006 roku liczyła 39 członków czynnych oraz 5 członków wspierających . Od chwili swego istnienia jednostka OSP Mały Komorsk , oprócz swoich podstawowych zadań , zajmowała się organizacją różnych imprez lokalnych , takich jak: Dzień Dziecka, Dzień Kobiet, uroczystości dożynkowe, zabawy karnawałowe, wycieczki. Współpracowała i nadal to czyni - z młodzieżą szkolną , propagując tematykę pożarnicza w formie konkursów recytatorskich, rysunkowych, pogadanek i pokazów. Ponadto zawsze chętnie uczestniczyła w zawodach sportowo-pożarniczych różnego stopnia.
W 2009r. podczas uroczystości 50-lecia obchodów istnienia jednostki , udekorowano sztandar srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa , nadanym przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W lipcu 2010r. z inicjatywy druhów Mariana Wolickiego i Adama Ziemer, zmodernizowano remizę poprzez dobudowanie kotłowni i zainstalowanie pieca grzewczego . Był to kolejny czyn społeczny strażaków , którzy przepracowali 180 rob.godz. W styczniu 2011 roku ze środków gminnych został zakupiony samochód pożarniczy GLM marki Mercedes Daimler Benz, którego oficjalne przekazanie nastąpiło w czasie Walnego Zebrania sprawozdawczo-wyborczego dnia 26 marca 2011 roku.
Obecnie w skład Zarządu wchodzą:
- Prezes – Marian Wolicki
- Naczelnik – Adam Ziemer
- Z-ca naczelnika – Zdzisław Świergal
- Sekretarz – Stanisława Woźniak
- Skarbnik – Roman Ponczek
- Członek – Krzysztof Zdunek
- Członek – Stencel Adam
Jednostka liczy 23 członków czynnych, 6 członków wspierających,
2 członków honorowych.
Opracowała: Stanisława Woźniak
dn. 12.09.2011r.
 |
|
|
Komentarze |
Brak komentarzy.
|
|
|
Dodaj komentarz |
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
|
|
|
Oceny |
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
|
|
|
|
Logowanie |
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|
Pogoda |
 |
|
|